DUYURU & HABER DETAYI

ULA HAKKIN DA GENEL BİLGİ

1954 yılında ilçe olmuştur. Muğla’nın güneyinde bulunan Ula'nın doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Muğla merkez ilçesi, güneyinde Marmaris ilçesi vardır.

Yüzölçümü 407 km²dir. Ula merkez deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Muğla - Ula mesafesi 15 kilometredir. Muğla - Marmaris karayolu üzerinden gidildiğinde, Ula ana yoldan 3 km içeride kalır. Ula ilçesi Muğla il merkezine en yakın ilçedir.

İlçe merkezinin dört tarafı da dağlarla çevrilidir. Arazi engebeli olup %65’i ormanlarla kaplıdır. Ayrıca Türkiye'de kişi başına en çok bisiklet düşen yer Ula'dır. Bulmacalarda da kendine Muğla'nın 3 harfli ilçesi olarak yer bulur. Boğa güreşleri ve bisiklet turları da düzenlenmektedir. İlçede sağlık ocağı, hükümet konağı, askeriye, 1 banka, 2 lise, 1 pazar yeri, karakol, ilk ve orta eğitim veren okul ve kreş bulunmaktadır.

TARİHÇESİ
Ula’nın ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. İlçe merkezine 3 km mesafedeki Kyllandos Antik kentindeki bulgular bunu göstermektedir. Ayrıca M.Ö. 1440 yılında İyonlularla –Karia’lılar arasında yapılan anlaşmada adı geçen şehirler arasında “OLA” bulunmaktadır.

Ula yerleşik düzene erken geçen yerlerin başında gelmektedir. 1895 yılında Belediye teşkilatını kuran Ula 1954 yılında İlçe statüsüne kavuşmuştur.

COĞRAFYA
Ula ilçesi, İl merkezine en yakın ilçe olup 14 km mesafededir. Marmaris-Muğla Karayolunun 3 km içerisinde kalmaktadır.
İlçenin dört tarafı dağlarla çevrilidir. Kuzeyden Muğla, Batıdan Gökova Körfezi, Doğudan Köyceğiz, Güneyden Marmaris ilçesi ile komşudur.
Yüzölçümü 407 km2 ve denizden yüksekliği 600 metredir. Arazi engebelidir.

İlçede Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yörede hakim bitki örtüsü Akdeniz makisi ve orman olup İlçenin %65’i ormanlarla kaplıdır. Ormanlarımızın hakim ağacı kızılçamdır. İlçede her türlü tarım ürünü yetişir. En önemli akarsuyumuz İlçemizin doğu sınırlarını belirleyen Namnam Çayıdır.
Ula, 28°25’- 28°39’ kuzey paralelleri ve 37° - 37°09’ doğu meridyenleri arasındadır.

PİKAN GAYRİMEKUL